Ať už jsi budoucí nevěsta nebo tě zásnuby teprve čekají, chci, aby ti tento seznam pomohl. Neradím v něm, jak vybrat nejlepší květiny nebo hudbu na večer, ale jak toto období prožít co nejlépe. Jsou to tipy, které bych s radostí řekla svému o rok mladšímu já. To už sice nemůžu, ale snad teď pomůžou aspoň tobě! Tak vzhůru do toho.
Pozn. Svatbu jsem si plánovala sama, bez pomoci svatební agentury, tomu odpovídají i moje tipy.
1. Pinterest je dobrý sluha, ale zlý pán
Miluju Pinterest, a určitě v tom nejsem sama. Hned po zasnoubení jsem na něm trávila večery a přemýšlela, jak bude moje svatba vypadat. Není nic špatného na tom se inspirovat, jenže u mě to dospělo do bodu, kdy jsem nemohla spát, protože mi hlavou běhaly nejrůznější variace svatebního účesu. A to byl teprve rok před svatbou! Sama jsem si proto stanovila hranice – na Pinterestu jsem mohla být jen do 20:00, potom už zpátky do reality. Stanovit si tento zdravý limit bylo skvělé rozhodnutí (nejen pro můj spánek, haha). Zároveň – až budeš mít o své svatbě jasnou představu, nemusíš už projíždět Pinterest a přesvědčovat se o tom, že to bude dobré. Bude! Já si stáhla svůj svatební moodboard do offline složky a poslední týdny před svatbou jsem už na Pinterest ani nechodila.
2. Nebuď v tom sama!
Za tuto větu bych nejradši napsala ještě pět vykřičníků. Nebuď v tom sama. Najdi si důvěrnici, s kterou budeš sdílet všechno od plánování věcí až po případné strachy. Může to být kamarádka, svědkyně, nebo ségra. (Schválně píšu v ženském rodě, protože nedoporučuju, aby to byl tvůj nastávající 🙂 (viz bod 8).) Pro mě byla touto osobou moje svědkyně a nedokážu ani popsat, jak moc mi pomohlo, že věděla úplně o všem. Od toho, jak má vypadat svatební stůl až po to, kde budou v den D moje náhradní silonky. Vědomí, že někdo drží v hlavě každou informaci o mém dni a že v tom nejsem sama, mi ve svatební den obrovsky ulehčilo. Zato moje svědkyně s sebou musela mít neustále obří složku s informacemi! 🙂 Pokud máš pocit, že nemáš ve svém okolí nikoho, komu bys mohla takto velkou zodpovědnost svěřit, najdi si více lidí, kterým rozdělíš jednotlivé oblasti, a kteří o ní budou vědět všechno – např. člověk pro výzdobu sálu, svatební program, koordinaci,…
3. Neboj se prosit druhé o pomoc
Upřímně, bez ochotných pomocníků – kamarádů by se naše svatba uskutečnila jen těžko! A zároveň, překvapovala mě ochota druhých nám pomoct. Týden před svatbou jsem uspořádala “vyráběcí den”, a o pomoci ve svatebním den ani nemluvě! Neboj se oslovit kamarády ve svém okolí. Každý ví, že svatba je krásná, ale zároveň náročná věc, takže ti s tím určitě rádi pomůžou. (Samozřejmě v rámci možností, ale chci tě povzbudit, aby ses nebála své okolí do příprav a organizace pozvat!)
4. Trendy nejsou všechno
Inspirují a můžou ti pomoct. Rozhodující ale není to, jestli bude tvoje svatba “instaworthy”, ale že bude prostě vaše. Nemusíš se stylizovat do něčeho, co ti není blízké. Pokud vidíš na všech svatbách obruč s eukalyptem, neznamená to, že ji tam musíš mít taky! Já například věděla, že moje šaty nemůžou mít krajku (přestože se mi moc líbí), protože bych to prostě nebyla já.
5. Plánuj a piš si to-do listy
Rozvrhnutí jednotlivých předsvatebních úkolů do měsíců, týdnů a nakonec i dnů mi pomohlo nehroutit se nad tím, jak je toho “hrozně moc”, a že nevím, kudy kam. Každý den měl svůj úkol, od nákupů až po navrhování svatební grafiky (minirada: plánujte přiměřeně). Zároveň, kdykoli mě napadla věc, která byla potřeba udělat, hned jsem si ji napsala do svého to-do-listu (Google dokumentu).
6. Nesrovnávej se
Když už se svatba blížila a já měla její vizuál v hlavě, rozhodla jsem se nedívat na videa z ostatních svateb, ani na Pinterest, ani na svatební alba na Facebooku. Nebylo to proto, že bych snad lidem nepřála jejich krásné svatby. Nebyla jsem ale imunní vůči “co by, kdyby” otázkám. “Ach, tyto šaty jsou nádherné, neměla jsem volit taky takový střih? Podívej na ten svatební stůl, tato barevná kombinace mohla vypadat lépe než ta naše!” Tyto myšlenky byly zbytečné a přiváděly mě do bludného kruhu srovnávání se – a přitom se na mé svatbě už nedalo nic moc měnit. Dekorace byly nakoupené a šaty v procesu šití… Proto jsem se jednoduše rozhodla, že si dám od těchto věcí pauzu.
7. Modli se
Zlaté pravidlo (tedy samozřejmě, pokud jsi věřící). Pokud jsi, řekla bych, že toto je tvé must-have. Nepouštěj se do plánování, vyrábění, ani organizačních debat se svým nastávajícím bez toho, aniž bys to celé svěřila Tomu, který je nad tím! Předsvatební období je samo o sobě náročné na nejrůznější nedorozumění / konflikty, proto si ho bez upokojujícího bytí v Boží blízkosti nedovedu představit.
8. Nenechej si vzít jednotu se svým nastávajícím!
Tato rada souvisí s předchozím bodem. Měj vždycky na paměti to, kam směřujete: svatba je začátek vašeho společného života, není to váš cíl. Je to nádherná oslava vašeho rozhodnutí stát se jedním tělem. Vyjadřuje navenek krásu svátosti manželství, ale to mnohem důležitější se děje pod povrchem: odevzdáváte se jeden druhému. Počítej s tím, že lidé kolem budou mít na vaši svatbu různé názory. Nenechej si ale přitom všem vzít pokoj a hlavně jednotu se svým budoucím manželem! Vaše společná rozhodnutí jsou ta nejdůležitější.
9. Respektuj jeho rozdílnost
Muži a ženy jsou rozdílní. Toto jsem v plnosti poznala až při svatebních přípravách. Bojovala jsem například s tím, že můj milý nedokáže v hlavě udržet každou organizační maličkost (hlavně ohledně svatebních dekorací, květin apod). Pro mě to byla naopak samozřejmost. Naše nejčastější nedorozumění byla právě kvůli této věci. Myslím, že řešením není donutit toho druhého, aby dělal něco, co sám nedokáže, ale Ef 5: “A tak i každý z vás bez výjimky ať miluje svou ženu jako sebe sama a žena ať má před mužem úctu.” Samozřejmě, že já jsem selhávala zase v jiných oblastech – tímto nechci říct, že byl snad můj milý v něčem horší! Možná taky, že váš nastávající je v tomto úplný opak. Toto je ale moje zkušenost.
10. Odpočítávej a užívej si toto období!
Můj oblíbený večerní rituál v předsvatebním období: kouknout se, kolik dnů nám do svatby ještě zbývá. Stáhla jsem si na to i speciální aplikaci. Ani vám nebudu říkat, jak *exciting* to bylo, když se tam místo 3- a 2- ciferných číslic začaly ukazovat ty jednociferné!
A nakonec, mému mladšímu já bych poradila určitě toto: přestaň být tolik úzkostlivá a vystresovaná kvůli maličkostem. Užívej si tyto dny radostného očekávání a poslední léto, které máš před sebou jako slečna. Uvidíš, že nakonec to všechno bude nádherné a požehnané! Neměj strach, raduj se!
Vaše K. ♥